JOQ Albania
Home

“Salillari” vijon shkatërrimin e lumit Mat, protestat e qytetarëve bien në vesh të shurdhër
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 25/05/2020 12:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shqipëria ndodhet në një situatë të vështirë përsa i përket pandemisë së koronavirusit, por miqtë e “Rilindjes” asgjë nuk i ndalon të zhvillojnë aktivitetin e tyre që prodhon miliona euro në kurriz të shqiptarëve, madje duke shkatërruar edhe natyrën.

E tillë është firma “Salillari”, e cila po kryen punime pa kriter në lumin Mat. Koncesionarët e "Rilindjes" po shkatërrojnë natyrën shqiptare dhe e gjitha kjo po ndodh me lejen e qeverisë.

Lidhur me këtë shkatërrim të ekosistemit, qytetarë të shumtë kanë denoncuar në redaksinë e JOQ ALBANIA, por deri më tani nuk është marrë asnjë masë nga autoritetet përkatëse.

Qytetari denoncon se punimet po kryehen me mjete të rënda duke shkatërruar mjedisin natyror. Kamionat vijnë të ngarkuar me inerte nga shtëpi të shkatërruara në Tiranë dhe derdhen në lumen që i shërben shumë banorëve përreth zonës.

Disa banorë të zonës kanë dalë të protestojnë kundër këtij projekti në dëm të mjedisit shqiptar, por ata nuk lejohen nga policia, duke u kërcënuar edhe me gjoba, pasi po thyhen rregullat ndaj pandemisë.

Qytetari denoncon:

Pershendetje JOQ ! Eshte hera e dyte qe ngre nje problem shqetsus ku firma Salillari po ndot lumin Mat ne fshatin Skuraj ku qeveria e ka futur ne 100 fshatat turistik ka pas protesta nga fshatart por vazhdon ndotja e lumit dhe marrja e inertve ku makinat vin te mbushura me meturina te banesave te prishura ne tiran dhe shkarkohen ne lum dhe mepas kamjonet ngarkohen me inerte lumi keta punoin naten.

View this post on Instagram

😯

A post shared by JOQ Albania (@joqalbania) on