JOQ Albania
Home

I shoqi iu vetëvar në burg, e veja rrëfen bisedat e fundit: Më kërkoi fishat e insulinave
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 25/05/2020 12:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Bilbil Zekaj, 51 vjeç i dha fund jetës së tij ditën e djeshme duke u vetëvarur në burgun e Fierit. Familjarët e të ndjerit kërkojnë drejtësi pas ngjarjes së rëndë ende të pazbardhur.

E veja e tij rrëfen se ai i kishte dhënë shpresë së kur të dilte do t’i bënin punët bashkë dhe se nuk kishte shfaqur ndonjë shenjë të dyshimtë, apo brengë që e mundonte.

Më datë 26, 51-vjeçari do të dilte në gjyq dhe priste të fitonte lirinë teksa ngushëllonte bashkëshorten e tij të mos mërzitej.

Intervista me bashkëshorten e të ndjerit

Çfarë dinin lidhur me ngjarjen?

Çfarë të them unë, unë s’pata asnjë pikë dyshimi, foli në telefon, siç fliste për ditë. Kërkoi vetëm fishat e insulinave dhe i thashë që do ja jap, në orën 16:00 do ta merrja në telefon.

Të dha ndonjë shenjë?

Jo, asnjë lloj veprimi. E prisnim me padurim datën 26 se kishte gjyqin. S’kishte asnjë ditë që të mos fliste, flisnim 2-3 herë në ditë.

Kishte ndonjë brengë?

Deri në atë moment nuk thoshte gjë, vetëm më thoshte që ‘mos u mërzit se do vij unë, do t’i bëjmë punët bashkë, vetëm mbaj afër fëmijët’.

Ju tani jeni e vetme me tre fëmijë, çfarë kërkoni?

Dua të drejtën e tij, dua pronat.

Si e morët vesh lajmin?

Nga televizori, e kishin marrë njerëzit e mi që më thanë, se unë nuk i kisha parë lajmet, do ikja në punë.

Si ishte gjendja e tij?

Nuk më kishte thënë gjë. I çoja ushqime, i hidhja lekë. Tani në kohën e pandemisë nuk shkonim fare.

Ju thoni se është vetëvrasje?

Nuk e di, nuk më linte pikë dyshimi, edhe kur e takoja më thoshte ‘prit se do vij, asnjëherë nuk më thoshte gjë’.

Babai i viktimës:

Djalin e dua. Djalin ma kishin bërë copa-copa. Pse nuk më lajmëruan mua? Nuk më lajmëruan fare, më lajmëroi miku, i tha nuses. Unë jam babai dhe nuk dija gjë fare. Dëgjova nusen që po qante dhe e pyeta çfarë kishte. Djali vuante nga diabeti. As policia, as nga burgu, nuk na lajmëruan për ngjarjen.