JOQ Albania
Home

Vazhdojnë tensionet/ Kina akuzon SHBA për përhapje të komploteve
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 25/05/2020 10:44

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ministri i jashtëm i Kinës ka akuzuar SHBA për përhapjen e "komploteve dhe gënjeshtrave" në lidhje me koronavirusin, duke rritur tensionet midis dy kombeve.

SHBA është infektuar nga një "virus politik" që detyron disa politikanë të sulmojnë vazhdimisht Kinën, u tha gazetarëve të Dielën Wang Yi

Ai i kërkoi SHBA të ndalojë humbjen e kohës dhe të ndalojë humbjen e jetëve të çmuara, në përgjigjen e saj ndaj shpërthimit të Covid-19.

Tensionet midis Uashingtonit dhe Pekinit janë përshkallëzuar ndërsa virusi është përhapur.

Presidenti amerikan Donald Trump, i cili përballet me rizgjedhjen këtë vit dhe është kritikuar për trajtimin e tij të pandemisë, ka fajësuar Kinën në përpjekjet për të mbuluar shpërthimin.

Por të Dielën, Z. Wang përsëriti pohimet e Kinës se ajo kishte vepruar me përgjegjësi për të mbrojtur shëndetin publik botëror, që kur virusi u shfaq për herë të parë në dhjetor.

Burimi:BBC|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania