JOQ Albania
Home

118 vdekje për 24 orë, Britania regjistron shifrat më të ulëta që nga fillimi i pandemisë
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 24/05/2020 19:19

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Në Britani kanë ndërruar jetë 118 persona 24 orët e fundit si pasojë e Covid-19. Nga shifrat e raportuara mendohet se ka një rënie prej 30 për qind nga e diela e kaluar.

Sipas kryeministrit Boris Johnson, kjo është shifra më e ulët deri më tani që nga fillimi i izolimit në 23 Mars.

Johnson konfirmoi se vendi po përgatitet për të lehtësuar masat e izolimit në 1 qershor. Sipas tij shkollat duhet të hapeshin më parë, por këshilltarët shkencorë deklaruan të premten se numri R, që pasqyron përhapjen e Virusit, ende është afër një niveli të rrezikshëm.

Duhet të qëndrojë nën 1 për të shmangur rastet e infektimit dhe aktualisht është mes 0.7 dhe 1 në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Burimi: Daily Mail|Përktheu dhe Përshtati: JOQ-Albania