JOQ Albania
Home

Rooney injoron Ronaldon: Park Ji-Sung ishte po aq i rëndësishëm sa ai te United
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 17/05/2020 12:27

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Wayne Rooney ka kujtuar kohët kur luante te Manchester United. Sulmuesi anglez u ndal te bashkëlojtarët e tij C.Ronaldo dhe Park Ji-Sung.

Treshja luante nën urdhrat e Sir Alex Ferguson dhe në skemat që skocezi përdorte, Rooney thotë se Park ishte po aq i rëndësishëm sa ishte edhe portugezi Ronaldo.

Ronney tha:

Është çmenduri se si nëse përmend Cristiano Ronaldon te një 12 vjeçar, ai do të thonë ‘po, ai ishte lojtar i shkëlqyer për Man Utd’, por nëse i përmend Park Ji-Sung, ai mund të mos e njohë. Gjithsesi, ne që kemi luajtur me Park e dimë se ai ishte thuajse aq i rëndësishëm për suksesin tonë. Kjo sepse Park jepte shumë kolektivisht.

Park dhe Ronaldo ishin shokë skuadre për katër vite. Ata fituan tri Premierligë, një Kupë të Ligës dhe një Ligë të Kampionëve, para se CR7 të nisej drejt Madridit.