JOQ Albania
Home

Gazetarja italiane shpërthen ndaj Dybalës: Qartësi m*ti, pse duhet ta bënte testin?
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 22/03/2020 18:21

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Paulo Dybala është futbollisti i radhës që ka rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit. Ylli argjentinas është infektuar së bashku me të dashurën e tij dhe tashmë ndodhen në shtëpinë e tyre të izoluar.

Pas publikimit të këtij lajmi nga mediat italiane, ka qenë gazetarja e njohur, Selvaggia Lucarelli, e cila ka bërë një reagim të ashpër.

Ajo e sheh të padrejtë faktin se në një moment kur persona që janë duke vdekur në shtëpitë e tyre nuk kanë mundësinë të kryejnë testin e Koronavirusit, yjet e futbollit e kanë këtë të drejtë.

Selvaggia shkruan:

Unë kërkoj shpjegime se pse në Lombardi nuk po bëjnë tampona për njerëzit që vdesin në shtëpi dhe Dybala, e dashura dhe “një person tjetër” (asimptomatikë), ishin në gjendje të bënin tampona. Tani dua të di pse ekziston një korsi preferenciale për VIP-a, qofshin ata futbollistë, gazetarë, dirigjentë dhe fëmijë të menaxherëve (djali i Tronchetti Provera i cili ishte asimptomatik për të përmendur një). Shëndeti nuk duhet të privilegjojë askënd dhe se kjo ndodh ndërsa qindra njerëz i quajnë të dëshpëruar duke kërkuar tampona për personat që janë të sëmurë, më bën nervoze në nivele të padëgjuara.
A ka ndonjë mënyrë për ta bërë privatisht dhe për një tarifë? Epo, na tregoni se ku mund të blini tampona ose shërbim. Apo duhet ta dijë vetëm Dybala? A nuk ka asnjë mënyrë për ta bërë atë privatisht dhe a e bëjnë ata në ambiente publike? Akoma me keq Objektet publike nuk mund ta bëjnë këtë për ata që paraqiten atje me simptoma të buta, e lëre më asimptomatikë. Dhe nëse Dybala e bën atë në një klinikë private falë Juves, atëherë ka gazetarë si Porro që e bënë atë në Spallanzani, një strukturë publike. Kjo histori duhet të marrë fund. Qartësi mu**. Ose të gjitha ose asnjë.