JOQ Albania
Home

Nga Maldini, te Totti e Henry/ Ja kush janë 20 yjet e futbollit që nuk e kanë fituar kurrë “Topin e Artë”
Shkruar nga: K Demiraj | Publikuar më: 02/12/2019 15:47

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mbahet sonte në mbremje ceremonia e "Topit të Artë", ku do të shpallet fituesi i “Topit të Artë” për vitin 2019.

Nga të dhënat paraprake, mësohet se nuk ka surpriza dhe Leo Messi do të marrë për herë të gjashtë në karrierën e tij trofeun më të rëndësishëm individual.

Gjithmonë kur bie fjala për "Topin e Artë", të vijnë menjëherë në mendje legjendat e futbollit që e kanë merituar padyshim trofeun prestigjoz, por nuk e kanë fituar dot kurrë.

Në një listë të publikuar në rrjetet sociale, janë renditur 20 legjenda, duke filluar nga Baresi & Maldini te Xavi dhe Iniesta. Ja lista e plotë dhe natyrisht mund të shtoni dnonjë tjetër që është harruar…

1- Franco Baresi
2- Paolo Maldini
3- Ferenc Puskas
4- Bernd Schuster
5- Dennis Bergkamp
6- Eric Cantona
7- Gianluigi Buffon
8- Iker Casillas
9- Alessandro Del Piero
10- Steven Gerrard
11- Ryan Giggs
12- Thierry Henry
13- Andres Iniesta
14- Frank Lampard
15- Andrea Pirlo
16- Carles Puyol
17- Raul Gonzalez
18- Roberto Carlos
19- Francesco Totti
20- Xavi Hernandez