JOQ Albania
Home

Gruaja kapet me rreth 71 mijë euro ar në këpucë, po i kalonte në doganë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 05/11/2019 12:48

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një grua ruse u arrestua nga autoritetet doganore të Rusisë për transportim të paligjshëm të shufrave të arit në Kinë. Zyrtarët lokalë thanë se gruaja e re po shëtiste në mënyrë të panatyrshme ... dhe nervoze ndërsa kalonte nëpër dogana në një pikë kontrolli në kufirin ruso-kinez në qytetin Zabaykalski.

Pasi iu nënshtrua kontrollit me detektor metalik, ajo dorëzoi vullnetarisht tetë shufra ari në total 1,863 gram, të cilat i kishte fshehur në thembra të këpucëve me shirit ngjitës".

Sipas ekspertëve, vlera e këtyre shufrave, "të cilat janë improvizuar", tejkalon 5 milion rubla (më shumë se 70.900 euro). Gruaja e re tha që një grua kineze i kërkoi asaj të mbante arin.

Autoritetet ruse kanë filluar një hetim "për trafikimin e paligjshëm të burimeve strategjike". Që nga fillimi i vitit, shumë rusë janë arrestuar në Zambiasky për përpjekje për transferimin e arit në Kinë, sipas shërbimit doganor.

Në gusht një grua ruse kishte provuar të kalonte kufirin me 10 shufra ari, të cilat edhe ajo i kishte fshehur në pjesën e vetme të këpucëve.

Foto ilustruese