JOQ Albania
Home

Nintendo Switch shënon një tjetër moment historik
Shkruar nga: S Bardhi | Publikuar më: 18/10/2019 16:09

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shitjet e njësisë Switch Nintendo të Amerikës së Veriut kanë tejkaluar tashmë shitjet e njësisë në të gjithë botën e Wii U.Kompania njoftoi të enjten se ata kishin shitur 15 milion njësi të tastierës së lëvizshme popullore në Amerikën e Veriut, duke përmendur më tej se Switch kishte qenë tastiera më e popullarizuar në Sh.B.A për 10 muaj rresht, sipas NPD Group.

Ndërsa Switch mbetet shumë larg PS4 dhe Xbox One në shitje, është e rëndësishme të kuptoni se sa të vjetra janë këto sisteme të tjera. Xbox One dhe PS4 u lëshuan në 2013 dhe Switch u prezantua në 2017. Ndërrimi ka të ngjarë të jetë ende herët në ciklin e tij të jetës – kompania sapo lëshoi 199 $ Lite Switch Lite, e cila shkurton disa funksionalitete dhe përqendrohet plotësisht në gameplay portative.

Nintendo njoftoi se 14 tituj kishin shitur më shumë se 1 milion kopje, me katër lojërat e veta (Mario Kart 8 Deluxe, Legend of Zelda: Breath of the Wild, Super Mario Odyssey dhe Super Smash Bros. Ultimate) duke shitur më shumë se 6 milion kopje.Që nga 30 qershori 2019, Nintendo ka shitur gati 38 milion tastiera Switch në të gjithë botën.