JOQ Albania
Home

Ndërroi jetë gjatë marrëdhënies intime me kolegen e punës, kompania shpallet fajtore
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12/09/2019 7:24

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një person ka ndërruar jetë për shkak se ishte duke kryer marrëdhënie intime me një kolege gjatë një udhëtimi pune. Për këtë ngjarje, një kompani franceze është shpallur përgjegjëse.

Një gjykatë në Paris vendosi se kjo ngjarje ishte aksident në punë dhe familja kishte të drejtë për kompensim.

Firma argumentoi se burri nuk po kryente detyra profesionale kur shkoi në dhomën e hotelit të gruas.

Por sipas ligjit francez një punëdhënës është përgjegjës për çdo aksident që ndodh gjatë një udhëtimi pune, thanë gjykatësit.

Burri, i quajtur Xavier X, punonte si inxhinier për TSO, një kompani e shërbimeve hekurudhore me bazë afër Parisit.

Ai ndërroi jetë në një hotel gjatë një udhëtimi në qendër të Francës në 2013, si rezultat i asaj që punëdhënësi e konsideroi një marrëdhënie jashtëmartesore me një të huaj.

Kompania kundërshtoi që ngjarja të konsiderohet si aksident në vendin e punës.

Por gjykata e Apelit vendosi që një punonjës gjatë një udhëtimi pune ka të drejtë për mbrojtje sociale gjatë gjithë kohës së misionit të tij, pavarësisht rrethanave.

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/