JOQ Albania
Home

Historia e trishtë pas ngjyrës mahnitëse të këtij lumi
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14/08/2019 12:31

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Lumi Frome, në Somerset të Anglisë, po mbahet në vëzhgim nga autoritetet. Kjo pasi prej disa ditësh, uji ka ndryshuar ngjyrë krejt papritur, duke u kthyer në blu me shkëlqim, thuajse fosforeshente.

Lumi ka marrë një pamje mahnitëse, por ky ndryshim i beftë ka shqetësuar ekspertët.

“Environment Agency”, departamenti i qeverisë angleze i cili merret me ambientin deklaroi se, “Jemi duke hetuar mundësinë e një incidenti që mund të ketë ndotur lumin e Frome”.

Shkencëtarët po monitorojnë ujin e lumit dhe deklaruan se deri më tani nuk ka dëme në faunë. Ndërkohë janë marrë kampionë uji për ekzaminim, në mënyrë që të zbulohet shkaku i këtij ndryshimi të papritur.

Mystery as River Frome turns bright blue after 'pollution incident'

Ndërkohë në Somerset, ka pasur edhe raste të tjera ndotjeje të rrezikshme, çka shton dyshimet për ndotje.

Risultati immagini per frome river