JOQ Albania
Home

E shanë dhe ofenduan shumë, flet modelja transgjinore që u bë pjesë e Victoria’s Secret
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 14/08/2019 11:23

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Valentina Sampaio është vajza, e cila lindi mashkull dhe u kthye në femër, por nuk u ndal as nga paragjykimet e as nga ofentimet e shumta për të arritur sukses në jetë.

Sëfundmi ajo është bërë pjesë e markës dhe agjencisë së njohur të modeleve, Victoria’s Secret. Valentina është e para modele transgjinore që hyn në këtë kompani të madhe modelingu.

Ajo u bë pjesë e ëngjëjve të Victoria-s, duke detyruar shefin e marketingut të kompanisë të dorëhiqet nga puna. Të shumtë ishin personat që kritikuan pranimin e saj në Victoria’s Secret, pasi shumica e publikut mendonte se shfaqja është një fantazi dhe s’duhet të përfshiheshin modelet transgjinore.

Pas kritikave të shumta, Valentina Sampaio ka folur për herë të parë, duke e quajtur pranimin e saj në Victoria’s Secret një moment të rëndësishëm për komunitetin e saj.

Ajo është shprehur për Elle:

Kjo përfaqëson një fitore për shoqërinë, jo vetëm për komunitetin e transgjinorëve, por për të gjithë ata që janë ende të papërfaqësuar në fushën e modës.
Po jetojmë një moment të veçantë, një evolucion dhe e gjithë kjo është shumë pozitive. Markat më në fund po kuptojnë rëndësinë e diversitetit. Ky është një moment shumë i rëndësishëm jo vetëm për mua, po për komunitetin tim dhe më tej”.

Risultati immagini per valentina sampaio

Pas pranimit të saj në Victoria’s Secret, shumë kompani të tjera janë frymëzuar duke bërë imazhe në fushata reklamash e firmash globale modele transgjinore.

Risultati immagini per valentina sampaio

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/